A mediáció napjaink egyik leghatékonyabb vitamegoldó módszere azoknak, akik vitás ügyeiket gyorsan, a nyilvánosságot kizárva és költségkímélően szeretnék megoldani.
A mediáció olyan vitamegoldó, konfliktuselrendező módszer, ahol a szemben álló felek egy harmadik, semleges személlyel (a mediátorral) találkoznak, aki a megbeszélés során a kölcsönös megegyezés irányába vezeti őket. A mediátor a probléma megoldásához különböző pszichológiai és kommunikációs technikákat alkalmaz, illetve olyan közös pontokat keres és talál, melyek mentén az ellentétes érdekű felek álláspontja közelíthető, végül pedig konszenzusra juttatható.
A mediátornak alap esetben nincs döntési jogköre, nem tesz javaslatokat, a megoldást nem neki kell megtalálnia. Feladata kizárólag a közvetítés, és a felek céljainak közös mederbe terelése, az érzelmek háttérbe szorítása a valódi érdekekkel szemben. Segítségével ők maguk jutnak el a megegyezéshez.
Mindenkinek, aki vitás ügyeit gyorsan, a nyilvánosságot kizárva és költségkímélően szeretné megoldani.
Mediációval a vitás kérdések lényegesen hamarabb lezárhatók. A tapasztalat szerint azonban a nézeteltérések néhány alkalom után rendeződnek, sőt; gyakran elég ehhez egyetlen megbeszélés is.
A mediációs folyamat költségei eltörpülnek egy pereskedés kiadásai mellett, hiszen előbbinél nem kell pl. ügyvédi munkadíjat, szakértői díjat, illetéket fizetni.
Mediáció segítségével a probléma „házon belül marad”, hiszen egy harmadik fél bevonásával is a lehető legszűkebb körre korlátozza a vitás ügyről tudó, s abban részt vevő személyek számát (a mediátort titoktartási kötelezettség terheli). Bírósági tárgyalás esetén az eljárás nyilvános, azon bárki részt vehet, s így elkerülhetetlen, hogy számos olyan hír is napvilágot lásson, amelyet a vitázó felek mindenképpen szeretnének elkerülni.
A mediációs eljárás helyszínét és időpontját a mediátor közreműködésével egyeztetik a felek, az eljárás során a mediátor csak segít az azonos érdekek megtalálásában, a felek céljainak közös mederbe terelésében.
A mediáció – rövidsége miatt – egyik fél pénzeszközeit sem köti le, nincs tartós bizonytalanság. Míg az esetlegesen hosszúra nyúló bírósági eljárás alatt az alperes többségében kénytelen pénzét érintetlenül hagyni.
A mediáción a szembenálló felek saját akaratukból vesznek részt, és érdekük fűződik a probléma mielőbbi megoldásához. Ezzel szemben a bírósági tárgyalás során az alperesnek sokszor célja a per befejezésének hátráltatása.
Sikeres mediáció esetén mindkét fél elégedett az egyezséggel, annak részleteivel, míg peres eljárás végén előfordulhat, hogy az al- és felperes egyaránt elégedetlen lesz a bíróság által meghozott ítélettel. Emellett a mediációval rendezett konfliktusok estében sokkal biztosabb, hogy mindkét fél betartja a létrejött egyezséget.
Lévai Ágnes Melinda, pszichológus, családterapeuta, mediátor-konfliktuskezelő. A Lajtorja mediátor szakemberéről többet olvashat az alábbi linkre kattintva: Lévai Ágnes Melinda.
További információ a módszerről, magáról a problémáról, a csoport menetéről, elméleti hátteréről:
A pszichodráma alkalom arra, hogy életünk lehetőségeivel biztonságos, támogató közegben vessünk számot. Hogy minden kockázat nélkül kipróbáljuk, ami még történhet...